انواع کابل به قیمت عمده

کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده

در ابتدا بهتر است فرق بین کابل و سیم را توضیح دهیم تا در ادامه بهتر متوجه معانی و مفهوم­‌های گفته شده، شویم. در برخی منابع سیم و کابل را مترادف یکدیگر استفاده می‌­کنند. اما این دو واژه، مفهومی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند. سیم به یک یا چند رشته فلزی گفته می­‌شود که درون یک عایق پلاستیکی قرار دارد اما کابل به مجموع‌ه­ای از سیم‌­ها گفته می­شود که درون یک محفظه پلاستیکی بزرگ‌تر قرار گرفته‌اند. به‌طور مثال کابل برق از دو رشته سیم به نام‌های فاز و نول ساخته شده است.

یک کابل به هم تابیده از دو سیم مسی عایق‌بندی شده جداگانه تشکیل شده است که به هم تابیده شده و به صورت موازی کار می‌کنند. سیم‌های مسی به طور معمول قطر 1 میلی متر دارند. برای استعلام قیمت و خرید انوع کابل شبکه با کارشناسان بخش فروش اوربیتال صنعت تماس حاصل فرمایید.

کابل زوج به هم تابیده شده یا کابل Twisted pair

کابل زوج به هم تابیده چیست؟ کابل زوج به هم تابیده شده یا کابل Twisted pair مدل خاصی از سیم کشی است که در آن سیم‌­ها به صورت دو به دو به هم پیچ خورده‌­اند. علت تابیده شدن کابل­‌ها به یکدیگر این است که اختلالات الکترومغناطیسی حاصل از منایع خارجی و نویز ایجاد شده از جانب زوج سیم­‌های مجاور خنثی شود.

اما هنگامی که از یک سیم جریان الکتریکی عبور می­کند چه اتفاقی درون سیم می­افتد؟ با عبور جریان الکتریکی از سیم یک میدان مغناطیسی کوچکی اطراف سیم ایجاد می­شود. وقتی دو سیم در یک مدار الکتریکی در کنار یکدیگر قرار بگیرند میدان مغناطیسی آن‌ها هم اندازه و مخالف یکدیگر خواهد بود. پس این دو سیم توانایی حذف میدان­‌های مغناطیسی یکدیگر را دارند. در واقع طراحان کابل با در هم پیچیدن دو سیم باعث افزایش و بهبود عمل خنثی سازی می­‌شوند. طرح پیچش این کابل­ها بر نحوه دفع امواج الکترومغناطیسی بسیار موثر است به همین خاطر مراحل ساخت آن حساسیت خاصی را شامل می­شود. انواع کابل­ های زوج به هم تابیده شده برای انتقال داده‌­ها مورد استفاده قرار می­گیرند. معمولا این نوع کابل­‌ها برای خطوط تلفن و اترنت مورد استفاده هستند.

انواع دسته بندی­‌های Twisted pair شامل دو مورد زیر است.

انواع کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده روکش دار (STP)

کابل­‌های زوج به هم تابیده شده روکش­دار یا shielded Twisted Pair(STP) شامل چند زوج  سیم است که هر کدام در فویل فلزی پیچیده شده­اند. سپس زوج سیم‌­های پیچیده شده در غلاف خود در یک غلاف فلزی به هم تنیده بزرگتر یا یک فویل پیچیده شده­اند. غلاف­های حفاظتی همانند دیواری در برابر امواج الکترومغناطیس خارجی عمل کرده و مانع از آن می‌شود که این امواج روی سیگنال‌های سیم اثر نامطلوب بگذارند. غلاف‌­های حفاظتی کابل خود یک هادی بوده و اگر به شکل درستی به زمین متصل شود (ارت)، قادر است پارازیت اطراف را به جریان تبدیل کند.

کابل زوج به هم تابیده بدون روکش(UTP)

کابل زوج به هم تابیده بدون روکش یا (UTP) Unshielded Twisted Pair شامل یک یا چند زوج سیم به هم تابیده شده است که در یک محفظه پلاستیکی قرار داده شده­اند. اما همان‌طور که از نام این کابل­ها معلوم است فاقد یک لایه محافظ اضافی برای جفت سیم‌های به هم تنیده شده است. در نتیجه، کابل­‌های زوج به هم تابیده شده بدون روکش، کابل ارزان قیمت‌تری بوده، اما در عین حال در برابر نویزها نسبت به کابل‌های STP پایداری کمتری دارد. این کابل‌­ها نصب آسانی دارد و ارزان تر از سایر کابل­‌ها هستند.

در کابل های STP شیلدها به روش­های مختلفی به دور سیم ها اعمال می‌شود. F در نام کابل های STP بیانگر وجود فویل است. فویل برای جلوگیری از نویز استفاده می­شود. S بیانگر وجود شیلد یا محافظ بافته شده است که برای تخلیه اثرات القایی و الکتریسیته ساکن به سیستم ارت، در ساختار کابل شبکه STP قرار می‌گیرد. کابل­‌های زوج بهم تابیده شده به صورت زیر دسته بندی می­شوند.

UTP  کابل شبکه بدون فویل و شیلد، FTP کابل شبکه فویل دار، STPکابل شبکه ای است که هر جفت سیم در آن دارای فویلی مجزاس، S/FTP کابل شبکه شیلدار و فویل دار و S/STP کابل شبکه شیلدار است که هر جفت سیم دارای فویل مجزا است.

برای اطلاع از قیمت و خرید انواع کابل های زوج به هم تابیده با کارشناسان بخش فروش اوربیتال صنعت تماس حاصل فرمایید.

تفاوت بین کابل های STP و UTP

STP

 • کابل زوج به هم تابیده STP با محافظ است.
 • قیمت STP از UTP گرانتر است.
 • STP نیاز به اتصال کابل دارد.
 • STP در مقایسه با UTP سریع است

UTP

 • کابل زوج به هم تابیده UTP بدون محافظ است.
 • UTP در مقایسه با STP ارزان قیمت است.
 • UTP نیازی به اتصال کابل ندارد.
 • تداخل الکترومغناطیسی بیشتری در UTP وجود دارد.
 • UTP در مقایسه با STP کند است

دسته بندی کابل های زوج به هم تابیده براساس سرعت

این نوع کابل ها می‌توان به هفت دسته طبقه بندی کرده است

 1.  UTP مورد استفاده در خطوط تلفن با سرعت داده <0.1 مگابیت در ثانیه
 2.  UTP مورد استفاده در خطوط انتقال با سرعت داده 2 Mbps
 3. UTP مورد استفاده در شبکه های محلی با سرعت داده 10 Mbps
 4. UTP مورد استفاده در شبکه های Token Ring با سرعت داده 20 Mbps
 5. UTP مورد استفاده در شبکه های محلی با سرعت داده 100 Mbps
 6. UTP مورد استفاده در شبکه های محلی با سرعت داده 200 Mbps
 7.  STP مورد استفاده در شبکه های محلی با سرعت داده 10 Mbps

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *